Sterling Power 300W Pure Sine Wave Inverter (SIB12300)
Part No: VL-450
Description
• Continuous power: 300w
• Peak power: 600w
• Dimensions: 210mm (L) x 190mm (W) x 85mm (D)
• Weight: 1.4KG
• Fuse recommended: 60A
• Low voltage alarm
Specifications
Continuous Output 300w
Height Description 210mm (8-1/4")
Input 12v
Output 230V AC
Peak Power 600w
Supplied With Cables included
Voltage Description 12V DC Input, 230V AC Output
Weight 1.4kg
Width 190mm
Brand Sterling Power
Connections Description AC Connection: Euro/UK socket. DC Connection: 1m cable with 8mm ring
Model Pure Sine Wave
Optional Remote Panel Yes
Output Frequency [Hz] 50
Output Power [W] Continuous 300
Output Power [W] Peak 600
Waveform Pure Sine Wave
Depth 85mm
Ask a Question
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
 1 in stock