Scanstrut DS-HD10-BLK Horizontal Double Cable Seal (6mm-10mm / Black)
Part No: 6-80730
Description
• Designed for two cables.
• IP68 watertight seal.
• Install 2 cables – select any combination: 6mm, 7mm, 8mm, 9mm, 10mm or Blank.
• Compact footprint - just 66.5mm (2.61") W / 75.1mm (2.95") L / 28.5mm (1.12") H.
• Easy fit cable routing that cuts down your installation time through wood, metal, and GRP.
• Black high impact plastic.
• Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket.
• The low-profile construction is impact-resistant and provides extra protection from water.
• Scanstrut's materials have been selected to be UV- stable and hard-wearing.
• No messy sealant on bungs.
Key Features
Tapered bung forms watertight seal
Supplied with a closed-cell base seal - 100% waterproof
IPX6 & IPX7 tested & approved
Captive nuts make for easy assembly & also allow reliable repeat installations
Specifications
Height Description 28.5mm (1.12")
Length 75.1mm (2.95")
Material High impact plastic
Width 66.5mm (2.61")
Brand Scanstrut
Primary Construction Plastic
IP Rating IP68
Colour Black
Diameter Description 6-10mm Cable
Ask a Question
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
 20 in stock