Rule IL280P-24 Slimline Water & Diesel Pump (24V / 18 LPM / 13mm Hose)
Part No: 306557
Description
Approximate Motor Life: 150 Hours.
Specifications
Application Pumping Hot and Cold Fresh Water, Seawater, Antifreeze and Diesel
Flow Rate Description 18 LPM (4.7 US GPM), 1080 LPH (280 GPH)
Length Pump: 165mm (6-1/2"), Cable: 4m (13 feet)
Operating Temperature Up to 80°C (176°F)
Voltage Description 24V DC
Working Pressure 14 PSI (0.96 bar)
Brand Rule
Diameter Description 38mm (1-1/2")
Hose Size 13mm / 1/2"
Maximum Recommended Head 9.7 Metres (32 Feet)
Model IL280P-24
Inlet Outlet 13mm (1/2") ID hose
Amps Description 2.5A
Ask a Question
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
 1 in stock