R&D Flexible Engine Mount Y150 for Yanmar Engines (60-240LBS)
Part No: 207072
Description
Maximum clearance between the underside of the height adjusting nut and top washer must not be more than 10mm. If more height is required use a spacer under the mounting casting.
Specifications
Height Description 155mm (6.1"), Base: 87mm (3.43")
Length 206mm (8.11")
Maximum Load Description 28kg to 109kg (60lbs to 240lbs)
Width 60mm (2.36")
Brand R&D Marine
Hole Centres 175mm (6.89")
Country of Origin United Kingdom
Deflection 2.3mm to 8.5mm (0.09" to 0.335")
Dimensions Height Adjusting Nut Thickness: 12.7mm (0.5")
Mount Pre loaded 2.3mm (0.09")
Stud Size M16 x 1.5
Ask a Question
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
 2 in stock