Mitchell and Brown JB-55QLED1811LIN 55″ QLED 4K Ultra HD Smart TV
Part No: JB-55QLED1811LIN
Description
Broadcasting/Tuner: QLED 4K T2/S2 Tuner
Panel Type: QLED
HDR Type: Dolby Vision
Dynamic Contrast Ratio: 15000:1
Processing Rate: 60 Hz
Speakers: 2 x 10W
HDR Game mode
Sound Enhancement
Dolby Audio Processing - Dolby Atmos
Freeview play
Spotify
Digital Audio Out (Optical)
Digital Audio Out (Optical)
Energy Saving Mode
Specifications
Consumption
Annual Power: 23.36 kWh
On-mode power: 64 W
Standby power : 0.5 W
Efficiency Energy rating: F
Height Description Without stand: 711mm, With stand: 755mm
Resolution Type: 4K Ultra HD
Weight 16.75kg
Width 1233mm
Brand Mitchell and Brown
Screen Size 55"
Colour Black and Silver
Depth Without stand: 66mm, With stand: 221mm