Mitchell and Brown JB-55QLED1811 55″ QLED 4K Ultra HD Android Smart TV
Part No: JB-55QLED1811
Description
Tuner/Broadcasting: QLED 4K T2/S2 Tuner
Panel Type: QLED
Processing Rate: 60 HZ
Speakers: 2 x 10W
HDR Game mode
Sound Enhancement
Dolby Audio Processing - Dolby Atmos
Freeview play
Spotify
Android TV
Google Play Store
Digital Audio Out (Optical)
Audio Out (Headphone)
Energy Saving Mode
Specifications
Consumption
Annual Power: 23.36 kWh
On-mode power: 64 W
Standby power : 0.5 W
Efficiency Energy rating: G
Height Description Without stand: 711mm, With stand: 755mm
Resolution Type: 4K Ultra HD
Weight 16.75kg
Width 1233mm
Brand Mitchell and Brown
Screen Size 55"
Colour Black and Silver
Depth Without stand: 66mm, With stand: 221mm