Mitchell and Brown JB-55BL1811 55″ 4K Ultra HD Linux Smart TV
Part No: JB-55BL1811
Description
Tuner/Broadcasting: Smart T2/S2 Tuner
Screen Type: LED
HDR Type: Dolby Vision
Dynamic Contrast Ratio: 15000:1
Processing Rate: 60 Hz
Speakers: 2 x 10W
HDR Game mode
Sound Enhancement - Dolby Atmos
Dolby Audio Processing
Noise Reduction
Wireless Display
Freeview play
HDMI ARC (Audio Return Channel)
Consumption
Annual Power: 28.1 kWh
On-mode power: 77 W
Standby power : 0.5 W
Efficiency Energy rating: F
Height Description Without stand: 711mm, With stand: 755mm
Resolution Type: 4K Ultra HD
Weight 16.77kg
Width 1233mm
Brand Mitchell and Brown
Screen Size 55"
Colour Black and Silver
Depth Without stand: 66mm, With stand: 221mm