Mitchell and Brown JB-50BL1811 50″ 4K Ultra HD Linux Smart TV
Part No: JB-50BL1811
Description
Tuner/Broadcasting: Smart T2/S2 Tuner
Screen Type: LED
HDR Type: Dolby Vision
Dynamic Contrast Ratio: 15000:1
Processing Rate: 60 Hz
Speakers: 2 x 10W
7 years warranty and shipped within 2-3 days.
Key Features
Screen mirroring
HDR Game mode
Sound Enhancement - Dolby Atmos
Dolby Audio Processing
Support High Resolution Audio
Headphone Socket
Noise Reduction
Wireless Display
Audio Link (Bluetooth)
WiFi
Freeview play
HDMI ARC (Audio Return Channel)
Digital Audio Out (Optical)
Specifications
Consumption
Annual Power: 23.7 kWh
On-mode power: 65 W
Standby power : 0.5 W
Efficiency Energy rating: F
Height Description Without stand: 648mm, With stand: 694mm
Input
HDMI - 3
USB - 2
Resolution
Resolution Size: 3840 x 2160
Resolution Type: 4K Ultra HD
Weight 13.77kg
Width 1120mm
Brand Mitchell and Brown
Screen Size 50"
Colour Black and Silver
Depth Without stand: 66mm, With stand: 221mm