Mitchell and Brown JB-43FHD1811 43" Full HD Linux Smart TV
Part No: JB-43FHD1811
Description
Tuner/Broadcasting: HD DVB-T2/CABLE(HEVC)
Screen Type: LED
HDR Type: HDR10
Dynamic Contrast RatioL: 15000:1
Processing Rate: 50 Hz
Speakers: 2 x 8W
Dolby Audio Processing
Supports High Resolution Audio
Freeview Play
HDMI ARC (Audio Return Channel)
Digital Audio Out (Optical)
Energy Saving Mode
Specifications
Consumption
Annual Power: 13.51 kWh
On-mode power: 37 W
Standby power : 0.5 W
Efficiency Energy rating: E
Height Description Without stand: 561mm, With stand: 614mm
Input
HDMI - 2
USB - 1
Scart Input: via RCA
Resolution
Resolution Size: 1920 x 1080
Resolution Type: 1080p Full HD
Weight 7.55kg
Width 965mm
Brand Mitchell and Brown
Screen Size 43"
Colour Black and Silver
Depth Without stand: 87mm, With stand: 235mm
Ask a Question