BEP 701-MDVS-24V Dual Volt Sens Battery Switch 24V 275A
Part No: 8-90051
Description
Incorporates the same auto charging functionality as the BEP VSR
Dual battery sensing
Manual override option
NEW Optical sensor benefits now available for the motor driven VSS, (720-MDVSO ONLY)
Can be used to switch in positive or negative lines
Low stand by current draw (7mA) (zero if aux control switch used, see instruction sheet)
Main contacts isolated from control circuit allowing operation via another battery source
Specifications
Voltage Description 24V DC
Brand BEP
Ask a Question
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
 1 in stock